Tasarımlarıyla Öne Çıkan Saat Markaları Moda Saat Sitesinde

Altına İmza Attığımız Her Proje Geleceğe Yönelik Teminatımızdır

Bir çaresizlik ifadesi: Döver de sever de

Tek başına yemek yiyen erkeklerin ömrü kısalıyor

Uzmanından sağlıklı yılbaşı menüsü önerisi

Sağlık 26 Aralık 2016
479 views

VKV Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Uzm. Diyetisyen Nilay Topçam Zihnioğlu, yılbaşı gecesi ve ertesi gününün kabusa dönüşmemesi için beslenme konusunda uyarılarda bulundu.

Dyt. Nilay Topçam Zihnioğlu, “Yılbaşı yemeğinde 1,5 -2 saat önce yapacağınız küçük atıştırmalar akşam yemeği seçimlerinizi daha iyi ayarlamanızı sağlar. Ayrıca yılbaşının ertesi günü vücudu dinlendirmek de büyük önem taşıyor. Özellikle gün boyunca bol sıvı almayı unutmamak gerekiyor” diye konuştu.

Yılbaşı sofraları tüm özel günlerde olduğu gibi büyük özenle hazırlanıyor. Hazırlıkların şimdiden başladığı yılbaşı sofraları yeni yılın ilk gününde kabusa dönüşmemeli. Diyetisyen Zihnioğlu, vücudu yormamak için yılbaşı menüsünde bazı püf noktalara dikkat etmek gerektiğini söyledi.

Bir avuç kuru yemiş sizi akşama hazırlar

Dyt. Zihnioğlu, yılbaşı sofrasına oturmadan 1,5-2 saat önce yapılacak küçük atıştırmalıkların akşam yemeği seçimlerini daha iyi ayarlamaya yardımcı olacağını belirterek şunları söyledi: “Yılbaşı gecesinde çeşidi bol bir masa tercihi yapılacaksa gün boyunca bir şey yememek doğru olmayacaktır. Özellikle sofraya oturmadan 1,5 -2 saat önce yapacağınız küçük bir atıştırma, akşam yemek seçimlerinizi daha iyi ayarlamanızı sağlamış olur. Ceviz, badem, fındık, antepfıstığı gibi kuruyemişler güzel bir ara öğün olabilir. Bir avuç kadar yenilecek kuruyemiş tok tutacağı için akşam yemeğine daha kontrollü bir başlangıç olabilir. Benzer şekilde meyve veya küçük bir tost da aynı görevi görebilir.”

Mezeler

Mezelerin yağ içeriğini azaltın

Mezelerin yağ içeriğini azaltmanın önemine dikkat çeken Dyt. Zihnioğlu, “Kızartılarak yapılan meze seçeneklerini fırında yapmak ya da aşırı yağlı soslar yerine zeytinyağı ve baharatlardan oluşan soslar kullanmak daha sağlıklı bir alternatif olacaktır. Yoğurtlu mezeler biraz daha ön plana çıkabilir. Yoğurdu sebzelerle, kuru baklagillerle veya tahıllarla birleştirerek sağlıklı ve lezzetli birçok meze ile sofranızı donatabilirsiniz. Tek çeşit salata yerine bir kaç çeşit salata hazırlayabilir ve kuru baklagillerden de salata yaparken faydalanabilirsiniz. Tatlı menünüzde bir kaç çeşit olacak ise en azından meyve tatlısı veya sütlü bir tatlı da bulunabilir” ifadelerini kullandı.

Ertesi gün bol sıvı almayı unutmayın

Yılbaşı gecesinin ardından sıvı alımının da artırılması gerektiğini vurgulayan Dyt. Nilay Topçam Zihnioğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Yılbaşının ertesi gün vücudu biraz dinlendirmek gerekiyor. Özellikle gün boyunca bol sıvı alınmalı. Gün içerisinde içeceğiniz ıhlamur, karanfil, zencefil, kuşburnu gibi çaylar sıvı alımınıza yardımcı olacaktır. Beslenmenizde yapılacak en iyi şey uzun süre aç kalmadan sebze ve meyve tüketiminizi arttırmak. Kendinizi iyi hissetmek için sabah kahvaltısına biraz peynir, zeytin ve yeşillikler eklemek vücudu rahatlatmanın en iyi yöntemi olacaktır. Yemek aralarında aç kalmak yerine meyve yemek ve ana öğünleri salatalarla zenginleştirip, sebze ağırlıklı yapmak yeterli olacaktır. Yine yılbaşından sonraki gün hafif bir yürüyüş vücudun rahatlamasını sağlayacaktır.”

kepekli tost

Yılbaşı menüsü

Sabah:

Kepekli tost, çay veya 1 kupa süt, meyve veya müsli, süt/yoğurt

Öğle:

Zeytinyağlı ya da etli sebze yemeği, tam tahıllı ekmek, yoğurt veya 1 tabak çorba, 1 büyük kase yoğurt, bol salata

Ara öğün:

1 bardak süt / yoğurt / ayran

Ara öğün:

1 avuç kuruyemiş

Akşam:

Et/tavuk/balık, zeytinyağlı sebze, salata çeşitleri, yoğurtlu meze çeşitleri, tam tahıllı ekmek/pilav/börek

meyve tatlısı

Ara öğün:

Meyve/meyve tatlısı/sütlü tatlı

2017’nin ilk günü

Sabah:

Peynir, bol yeşillik, tam tahıllı ekmek, zeytin

Ara öğün:

Taze meyve

Zeytinyağlı sebze yemeği

Öğle:

Zeytinyağlı sebze yemeği, tam tahıllı ekmek, yoğurt

Ara öğün:

1 bardak süt veya yoğurt

Akşam:

Zeytinyağlı sebze yemeği, tam tahıllı ekmek, yoğurt veya ızgara balık, salata, tam tahıllı ekmek

Ara öğün:

Taze meyve

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Diyarbakır’da patlama!

Diyarbakır’da patlama!

19 Kasım 2015
208 views
Silvan’da 2 asker daha yaralandı

Silvan’da 2 asker daha yaralandı

11 Kasım 2015
201 views
Ebenin cesedi 3 gün sonra bulundu

Ebenin cesedi 3 gün sonra bulundu

17 Kasım 2015
175 views
Bolu’da fuhuş operasyonu

Bolu’da fuhuş operasyonu

16 Ekim 2015
213 views
Polatlı’da uyuşturucu operasyonu

Polatlı’da uyuşturucu operasyonu

9 Kasım 2015
196 views
Korkunç kaza; 1’i ağır 6 yaralı

Korkunç kaza; 1’i ağır 6 yaralı

22 Ekim 2015
179 views