Tasarımlarıyla Öne Çıkan Saat Markaları Moda Saat Sitesinde

Altına İmza Attığımız Her Proje Geleceğe Yönelik Teminatımızdır

Bir çaresizlik ifadesi: Döver de sever de

Tek başına yemek yiyen erkeklerin ömrü kısalıyor

Uzmanından dışarıda yeme içme rehberi

Sağlık 29 Kasım 2016
208 views

Obezite ve Metabolik Cerrah Prof. Dr. Halil Coşkun, ‘Obezite Kaderiniz Değil’ isimli kitabında bu konuda önemli tavsiyelerde bulundu.

Menüyü detaylıca inceleyin, diyet menülerine mutlaka göz atın.

“Düşük kalorili” , “yağsız” , ‘düşük “karbonhidratlı”, “diyet” yazan yiyeceklerin de içeriklerini sorun ve öyle sipariş edin.

Prof. Dr. Halil Coşkun‘un dışarıda yeme içme tavsiyeleri şu şekilde:

Salata sosu yerine alternatifleri deneyin

Kızarmış ekmekler, haşlanmış mısır, peynir çeşitleri, mayonez, salata sosları salataların vazgeçilmezleri olsa da fazla kalori almaktan kaçınmalısınız.

Taze salatalar, ekstra kalori eklemediğiniz takdirde size yardımcı olur. Mevsim salataları yerine makarna salatası, patates salatası tercih etmek tek kelime ile yanlış seçimlerdir.

Salata sosu için çok az yağ veya sıfır yağ, limon suyu veya sirke tercih edebilirsiniz. Salata sosunu ilave etmeden önce salatanıza bir çatal batırın. Belki de salata sosu yerine yağsız peynir, lor ya da kekikli yoğurt ilave etmek salatanıza lezzet katabilir.

Atıştırmalıklara dikkat

İki kez düşük kalorili atıştırmalık yerine bir ara öğün ardından mini porsiyon ana yemek ve salata tercih edebilirsiniz. Hangi atıştırmalığı seçtiğinize dikkat etmelisiniz. Çünkü birçoğu bol yağda kızartılmış ve yüksek kalorili olabiliyor.

Ekmek tercihi için; tam tahıllı ekmekleri seçin, yemek öncesinde servis edilen farklı aromalardaki ekmekleri veya pideleri tercih etmeyin.

Hepsini yemeyip paket yaptırabilirsiniz

Sağlıklı pişirme tekniklerine dikkat edin. Bu teknikler: ızgara, fırınlama, buğulama ya da haşlamadır. Bu pişirme teknikleri ile yapılan yiyecekleri tercih edin ve üzerine ekstra tereyağı veya sos ilave ekletmeyin.

Yüksek kalorili ve yağlı yemekler için pişirme teknikleriyse kızartma ve kavurmadır. Unutmayınız; kremalı, tereyağlı, beşamel soslu, rendelenmiş kaşar peynirli yiyecekler ekstra yağ ve kalori demektir.

Vücudunuz size yemeyi bırakmanız gerektiğini telkin ettiği zaman yemeyi bırakın. Akıllıca yemek yemek, yemekten zevk alarak ve yavaş yemeyi gerektirir.

Restoranlar büyük porsiyonlar servis etme eğilimindedirler. Porsiyonunuzdan geri kalanını paket yaptırmayı düşünün! Ayrıca yarım porsiyon da sipariş edebilirsiniz. Şartları zorlamalısınız!

Kızarmış patates, pilav yerine buharda pişmiş sebze, yeşil salata, taze meyve ilave edip edemeyeceklerini sorun. Birçok restoran çok yönlü yemek çeşitlerine sahiptir. Şartları zorlayın!

Şekersiz kahve için

Gereksiz kalori alımını önlemek için su, şekersiz çay veya kahve için. Şeker yerine kalori içermeyen tatlandırıcılar tercih edin.

Daha fazla kalsiyum almak için, düşük yağlı veya yağsız süt sipariş ediniz.

Tatlınızı paylaşın

Mevsimine uygun meyveleri tercih edin. Dondurulmuş yoğurt, meyve püresi yemeyi deneyin.

Eğer yüksek kalorili tatlı seçerseniz, iki çatal alın ve geri kalanını başka biriyle paylaşın. Tatlı isteğinizi birkaç ısırıkla geçirebilirsiniz.”

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.