Tasarımlarıyla Öne Çıkan Saat Markaları Moda Saat Sitesinde

Altına İmza Attığımız Her Proje Geleceğe Yönelik Teminatımızdır

Bir çaresizlik ifadesi: Döver de sever de

Tek başına yemek yiyen erkeklerin ömrü kısalıyor

Kişiye özel kanser tedavisi

Yaşam 5 Nisan 2017
131 views

Dünya Sağlık Örgütü’nün istatistiklerine göre 2012 yılında dünyada 14.1 milyon insana yeni kanser tanısı konuldu. Bunların 7.4 milyonu erkek (%53) ve 6.7 milyonu kadın (%47). En çok tanı koyulan ilk 5 kanser türü akciğer, meme, bağırsak, prostat ve mide kanseri. Ülkemizde ise her yıl yaklaşık 200 bin kişiye kanser teşhisi konuluyor.

Teknoloji sağlık alanında da gelişiyor

Sağlıkta gelişen teknolojiler sayesinde kanserle mücadelede önemli adımlar atılıyor. Bilim insanlarının araştırmaları artık ‘bireyselleşmiş şifa’ya işaret ediyor. Medipol Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji hekimi Doç. Dr. Ömer Fatih Ölmez, 1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle kanserin kişisel tedavisiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Farklı tiplerdeki kanserlerin birbirlerinden çok farklı davranış gösterdiklerini belirten Doç. Dr. Ölmez sözlerine şu açıklamalarda bulundu: “Mesela meme kanseri ve pankreas kanseri çok farklı hastalıklardır. Büyüme eğilimleri ve farklı tedavilere gösterdikleri cevaplar onları birbirlerinden ayırır. Bu yüzden onkologlar farklı kanser tiplerinde farklı tedavi seçenekleri düşünür. Hatta son yıllardaki moleküler biyoloji dalındaki gelişmeler ile aynı kanser türünde farklı tedavi seçenekleri gündeme gelmektedir ki kişiye özel bu tedavi alternatifine “bireyselleştirilmiş tedavi” denilmektedir.”

Doç. Dr. Ölmez tedavi süreciyle ilgili ayrıca şunları da belirtti: “Kanseri tedavi ederken kullandığımız 3 ana yöntem vardır. Bunlar cerrahi, ışın tedavisi ve kemoterapidir. Bu yöntemleri tek başına kullanabileceğimiz gibi kanserin türüne göre birbirleri ile kombine ederek de tedavi uygulayabilmekteyiz.”

Kanser hücrelerini doğru tanımak önemli

Tedavinin başarıya ulaşması için önce düşmanı yani kanser hücrelerini iyi tanımak gerekiyor. Kanser birçok olası nedenden kaynaklanan kompleks hastalık grubudur. Ama özellikle bazı etkenler hastalığı tetikleyebilir. Doç. Dr. Ölmez burada tütün ürünlerine dikkat çekerek şu açıklamalarda bulundu: “Tüm kanserlerin yaklaşık %30’u, akciğer kanserinin ise %80 nedeni sigara ilişkilidir. Aktif sigara içimi kansere yakalanma riskini yaklaşık 10 kat arttırır. Kişi sigarayı bir yıldan fazladır içmiyorsa bu risk 2 kata kadar azalır. Sigara içmeyip sigara içilen ortamlarda bulunan kişilerde kansere yakalanma riski yaklaşık 4.5 kattır. İnanılanın aksine puro, pipo ve nargile gibi tütün ürünleri de kansere yol açmaktadır. Bazı yörelerimizde ve dünyanın bir takım bölgelerinde (Norveç, İsveç gibi) tütün çiğneme alışkanlığı mevcuttur. Çiğnenen tütünün içeriğine göre değişmek şartıyla bu kişilerde dudak, yemek borusu, mide ve pankreas kanser riski artar.”

Obezite kansere davetiye çıkarıyor

Fazla kilolu veya obez olmak meme, kalın bağırsak, rahim, yemek borusu, pankreas ve böbrek kanser riskini arttırır. Obez kişilerde pankreas kanser gelişme riski %50 ila %60 artar. Bu kişilerde kan içinde östrojen ve insülin seviyesi artarak kanserin büyümesini uyarabilir. Kalori alımının yanında beslenme ürünlerinin özellikleri de kanser riskini arttırabilir. Haftada bir öğün kırmızı et yiyenlere kıyasla haftada 4 öğün kırmızı et yiyenlerde kanser riski yaklaşık iki kat artar.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Ev yapımı kakaolu cappuccino

Ev yapımı kakaolu cappuccino

5 Nisan 2017
264 views
90 yaşında kadın oldu

90 yaşında kadın oldu

5 Nisan 2017
122 views
İç dekorasyon

İç dekorasyon

14 Ocak 2017
325 views
Patates pizzası

Patates pizzası

26 Aralık 2016
332 views
Sperm kalitesini olumlu etkileyen 8 besin

Sperm kalitesini olumlu etkileyen 8 besin

26 Aralık 2016
169 views
Bunlar da var!
Bursa’da ‘çakma’ baskını

Bursa’da ‘çakma’ baskını

12 Kasım 2015
213 views
Şizofren genç, annesini öldürdü

Şizofren genç, annesini öldürdü

12 Aralık 2015
269 views
Türkçe dünya dili olacak

Türkçe dünya dili olacak

12 Kasım 2015
190 views
Balık avlamak isterken…

Balık avlamak isterken…

15 Kasım 2015
213 views
Yanan çocuğu itfaiye kurtardı

Yanan çocuğu itfaiye kurtardı

25 Ekim 2015
207 views
Diyarbakır’dan bir acı haber daha

Diyarbakır’dan bir acı haber daha

28 Kasım 2015
192 views