Tasarımlarıyla Öne Çıkan Saat Markaları Moda Saat Sitesinde

Altına İmza Attığımız Her Proje Geleceğe Yönelik Teminatımızdır

Bir çaresizlik ifadesi: Döver de sever de

Tek başına yemek yiyen erkeklerin ömrü kısalıyor

Dünya Diyabet Günü nedeniyle çadır kuruldu

Gündem 14 Kasım 2015
178 views

Çadırda yer alan ücretsiz Kan Şekeri Ölçümü, Doktor Danışma, Bisiklet Çevirme, Dilek Ağacı (kişiler diyabetle ilgili dileklerini yazıp astılar) ve çocuklar için boyama etkinliklerinden oluşan çadır yoğun ilgi gördü. Uluslararası Diyabet Federasyonu, 46 Avrupa ülkesi içerisinde Diyabet alanında yılın Bilim adamı ödülüne layık görülen Prof. Dr. M. Temel Yılmaz, “Dünya Sağlık Örgütü ilk kez bir sonra ki kuşağın ömrünün bir önce ki kuşaktan daha kısa olacağını ön görüyor. Diyabet insan hayatını sınırlayan kronik hastalıkların içinde. Diyabet Mahşer’in 4 Atlısı adını verdiğimiz hastalıklardan biri. Kalp hastalıkları, obezite, hiper tansiyon ve diyabet. Diğer 3 hastalığın da sebebidir” dedi.

“DiYABET ÜLKEMİZDE, DÜNYA’YA GÖRE 2 KAT DAHA FAZLA”
Diyabetin ülkemizde dünya ortalamasına göre 2 kat daha fazla olduğunu belirten Yılmaz, “Diyabet Türkiye’de, Dünya ortalamasının 2 katı Avrupa ortalamasının ise 4 katı oranında hızla yayılıyor. Avrupa’da diyabet hızının en çok arttığı ülkeyiz. Ülkemizde yaklaşık olarak 10 milyon diyabetli var. 10 yıl içinde Türkiye’de diyabetin artış hızı yüzde 100. Bu çadır Dünya Diyabet Gününde, diyabet farkındalığını arttırmak üzere kuruldu. Bu bölümde diyabet hakkında bilgiler ve aktiviteler yer almaktadır” sözlerini ifade etti.

“DİYABET KONTROL ALTINA ALINABİLİR”
Finlandiya çalışmasını örnek veren Yılmaz, ”Kilomuzu yüzde 5 azaltarak ve günde 30 dakika yürüyerek diyabeti yüzde 56 oranında kontrol altına alabileceğimiz veya önleyebileceğimiz yapılan araştırmalarla saptanmış. Hareketsiz yaşam hepimizin gündeminde olan bir gerçek, fast food bir gerçek. Ne yapmalıyız ? Gün içinde mutlaka 30 dakika ya da 45 dakika yürüyüş yapmalı, kişiler işe giderken evde sağlıklı fast food oluşturmalı. Bunları yaparak, küçük önlemlerle diyabetin hızını kontrol edebiliriz” diye konuştu.

“EN ÖNEMLİ NOKTA GENÇLER VE ÇOCUKLAR”
En önemli noktanın gençler ve çocuklar olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Temel Yılmaz, ”Diyabet daha önce 50’li yaşlardayken şimdi 10 – 15’i yaşlara indi. Avrupa ve Amerika’da diyabet artış hızı yüzde 20’ler iken Orta doğu, Afrika ve Güneydoğu Asya’da yüzde 100 ile yüzde 300 arasında. En riskli grup çocuklar ve gençler. Sağlık Bakanlığı’nın çok olumlu uygulamaları oldu. Kola ve zararlı içecekleri kaldırdı ve bunu düzenlemeler yaptı. Fakat bu yetmez. Bu çalışmaların artması gerekir” ifadelerini kullandı.
Etkinlik kapsamında konuşan Nova Nordisk Sağlık Ürünleri Kurumsal İletişim Müdür’ü Bahar Süral ise

”Diyabet dünyada ve ülkemizde sıkla görülen bir hastalık. Maalesef sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam, diyabetin görünme sıklığını arttırıyor. Bizde Nova Nordisk firması olarak özellikle diyabet alanında yaptığımız çalışmalarla bu gün burada Türkiye Diyabet Vakfı ile birlikte halkımız bilinçlendirmek için bir çadır aktivitesi gerçekleştirdik. Bu çadırda halkımız, diyabetin erken tanısı ve tedavi için kan şekeri ölçümü yaptırabilecekler ücretsiz olarak. Egzersiz’in önemi için bisiklet aktivitesi yapabilecekler”sözlerini ifade etti. 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.