Altına İmza Attığımız Her Proje Geleceğe Yönelik Teminatımızdır

Bir çaresizlik ifadesi: Döver de sever de

Tek başına yemek yiyen erkeklerin ömrü kısalıyor

Rahim ve yumurtalık problemleri ile ilgili önemli uyarılar

Çocuklarda en sık görülen hastalık: Soğuk algınlığı

Sağlık 5 Nisan 2017
215 views

Baharı karşılamaya hazırlandığımız bu günlerde havaların soğuk gitmesi en çok çocukları etkiliyor. Soğuk algınlığı ailelerin korkulu rüyası. Soğuk algınlığı halk arasındaki ismi ile nezle bazı solunum yolu virüslerinin neden olabildiği solunum yolunun giriş bölgelerinin burun bölgesinin akut hastalığıdır. Burun akıntısı, burun tıkanıklığı eşlik eder, ancak yüksek ateş ve sistemik ağır bulgular pek gözlenmez.

Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Emin Ünüvar, çocuklarda en sık görülen soğuk algınlığı hastalığı hakkında merak edilenleri cevapladı.

Soğuk algınlığının belirtileri neler

Soğuk algınlığında bulgular hafiftir, ciddi boyutlarda değildir. Bu nedenle hemen doktora başvuruya gerek yoktur. Hastalık kendisini 5-7 gün içerisinde sınırlandırır. Yüksek ateş çoğu kez eşlik etmez. Etken virus olduğu için de kesin tedavi edici bir ilaç bulunmamaktadır.

Soğuk algınlığında antibiyotik yasak

Bir süre istirahat, beslenmeye dikkat edilmesi, burun temizliği ve açık tutulması, bazı burun spreylerinin kullanılması yeterli olacaktır. Asla antibiyotik kullanılmamalıdır. Hiçbir faydası olmadığı gibi ilaca bağlı istenmeyen etkiler oluşabilir, gereksizdir.

Genellikle grip soğuk algınlığı ile karıştırılır

Grip, tıptaki ismi ile influenza grip virüslerinin (influenza virüsleri) neden olduğu kış döneminde daha sık görülen, çok bulaşıcı, salgınlar yapabilen bir hastalıktır. Influenza insanda görüldüğü gibi domuz, at, gibi memelilerde de görülebilir. Influenza virüslerinin ana konağı kanatlılardır. Bu nedenle bazı grip etkenleri kuşlarda görüldüğü için kuş gribi gibi tanımlar almaktadır. Kuşlardaki kuş gribi, insanlardaki de mevsimsel grip olarak bilinir. Grip ciddi bir hastalıktır, ölüme neden olabilir. Küçük süt çocukları, yaşlılar, bağışıklık sistemi bozuk olanlar, gebeler hastalık ciddiyeti taşıyan riskli grupları oluşturur.

Çocuğu gribe yakalananların yapması gerekenler neler

Gripten korunmanın temel yolları hijyene dikkat edilmesi, el yıkama alışkanlığın olması, beslenmeye dikkat edilmesi, ev ortamlarının yeterince havalandırılması olarak sıralanabilir. Grip aşısı da korunmada etkin olan bir yöntemdir. Grip aşısı özellikle riks grupları başta olmak üzere yaşı 6 ayın üzerindeki çocuklara uygulanabilir. Diğer aşılardan bir farkı bulunmamaktadır. Hastalığı önler, ciddi seyretmesine engel olur, hastaneye yatışları da azaltmaktadır. Gribe yakalanılmış ise istirahat, beslenmenin devam edilmesi, sıvı alımının sağlanması çoğu kez yeterlidir. Gribe karşı etkin bir ilaç günümüzde bulunsa da ciddi vakalarda, risk gruplarında tercih edilmelidir.

Çocuğun vücut ısısının kaç olması gerekir

Koltuk altı bölgesinden olan ölçümlerde 37.5 C nin üzeri, kulaktan ölçümlerde 38 C nin üzeri ateş olarak tanımlanır. Ateş zararlı bir özellik değildir. Tersine yararlıdır. Bu nedenle hemen ateş düşürücülere sarılmak yanlıştır. Ateş ciddi düzeylerde ise antipiretikler kullanılabilir. Ateş düşürücüler ne hastalığın seyrini değiştirir, ne ateşli havaleleri önleyicidir. Buna karşın ateşli çocuk huzursuzdur, dolaşım değişiklikleri rahatsız edicidir.

Ateş çıktığında ne yapılmalı

Ateşli olan çocuğun üzeri soyulmalı, fazla sıcak bir ortamda tutulmamalı. Ilık suyla deriye ıslak uygulama yapılması ateşi düşürebilir. Çocuğun su dengesi korunmalı ve su verilmelidir. Bunlara karşın ateşin kontrol edilemediği durumda vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Hrant Dink iddianamesi hazırlandı

Hrant Dink iddianamesi hazırlandı

10 Aralık 2015
223 views
Şüpheli çanta boş çıktı

Şüpheli çanta boş çıktı

19 Ekim 2015
192 views
Mehmet Özdilek istifa etti

Mehmet Özdilek istifa etti

13 Aralık 2015
178 views
Şehitlerimizin kanı yerde kalmadı!

Şehitlerimizin kanı yerde kalmadı!

12 Ekim 2015
202 views
Sığınmacıların maaş kuyruğu

Sığınmacıların maaş kuyruğu

28 Kasım 2015
155 views
Tefecilik operasyonunda 4 tutuklama

Tefecilik operasyonunda 4 tutuklama

26 Kasım 2015
174 views