Tasarımlarıyla Öne Çıkan Saat Markaları Moda Saat Sitesinde

Altına İmza Attığımız Her Proje Geleceğe Yönelik Teminatımızdır

Bir çaresizlik ifadesi: Döver de sever de

Tek başına yemek yiyen erkeklerin ömrü kısalıyor

Çelik: ‘Rusya’nın duygusal davrandığını düşünüyoruz’

Siyaset Gündemi 4 Aralık 2015
203 views

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, “Zaten AK Parti kadroları çok çalışan kadrolardı ama 1 Kasım’ın bize verdiği görev ve sorumluluk daha çok çalışmamızı emrediyor” dedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise, angajman kurallarını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesinin ardından bir takım yaptırımlar uygulayan Rusya’nın duygusal davrandığını söyledi. 

Çelik, AK Parti Adana İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında yeni kurulan hükümetin Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’yı tebrik etti. Sarı’nın başarısını sürpriz değil ‘hak edilmiş’ olarak nitelendiren Çelik, “Türkiye hızlı bir dönüşüm geçiriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çok büyük bir misyonu var. Bu meseleleri bilen, siyasi misyonu olan, aynı zamanda şehir vizyonu olan bir arkadaşımızın gelmesinin çok büyük katkılar sağlayacağını düşünüyoruz” dedi. Çelik, AK Parti’nin tek başına iktidar kurma başarısı nedeniyle teşkilatlarının gençlik ve kadın kolları üyelerine teşekkür etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ise, partisinin her kademesinde görev yaptığını hatırlattı. Adana, Çukurova ve Türkiye için çok güzel projelere imza atma hedefiyle yola çıktıklarını anlatan Bakan Sarı, “Bunları layıkıyla yerine getirebilmek için çok çok çalışacağız. Zaten AK Parti kadroları çok çalışan kadrolardı ama 1 Kasım’ın bize verdiği görev ve sorumluluk daha çok çalışmamızı emrediyor. Biz de bu noktada tüm bakanlarımız, genel başkan yardımcılarımız ve teşkilatlarımızla, Sayın Başbakanımızla birlikte çalışacağız. Onlar 2 Kasım’dan itibaren başladılar, ben de 24 Kasım akşamından itibaren başladım ve bundan sonra da bu çalışmalarımızı daha güzel hizmetler verme amacıyla devam ettireceğiz” diye konuştu.
Basın mensuplarının Rusya krizi ile ilgili sorularını yanıtlayan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Buradaki tablo nettir. 2012’de uçağımız düşürüldü biliyorsunuz. Ondan sonra angajman kuralları yayınladı Türkiye. Geçtiğimiz 3-4 Ekim’de Rus uçaklarının Türk hava sahasını ihlal etmesi neticesinde bu kuralları yeniledik. Burada sanki bu angajman kuralları bilinmiyormuş da böyle bir sonuç ortaya çıkmış gibi bir şeyler değerlendiriliyor. Açık ve net şekilde söylemek isterim, 3-4 Ekim’deki angajman kurallarının yenilenmesinden sonra bu kuralların neler içerdiğini, Rus tarafına da diğer taraflara da açık bir biçimde Türkiye anlattı. Herkes bunların ne içerdiğini biliyor. Ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne daimi emir verildi. Hava sahasının ihlali halinde bu vur emri silahlı kuvvetlere daimi emir olarak verildi. Bir de şunu unutmamak gerekiyor. Deniyor ki ‘Yunanistan’da da oluyor. Daha önce Ruslarla da Karadeniz’de oldu.’ Suriye savaş bölgesidir. Suriye’den Türkiye’ye dönük bir tehdit vardır. Bunun neticesinde geçmişte uçağımız düşürülmüştür. Kendi topraklarımıza çeşitli saldırılar olmuştur. Bu angajman kuralları, her egemen devletin kendi vatan savunması açısından ortaya koyduğu kurallardır. Rusya, düşmanımız ve hasmımız değildir. Rusya ile stratejik ortaklığımız var. Dost ülke olarak görüyoruz. Çok eskiye dayanan ilişkilerimiz var. İnsani ilişkilerimiz var. Turizm açısından en önemli misafirlerimiz, ev sahibi gördüğümüz misafirlerimiz Ruslar. Enerji ilişkilerimiz çok yoğun. Suriye konusunda anlaşamıyoruz. Diğer meseleleri parantezde tutarak yürütmeyi becerdik. Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ifade etti. Siyasi ve askeri tüm diyalog kanalları açıktır. Dolayısıyla bunun Rusya’da bir iç politika malzemesi yapılmaması lazım. Biz Rus hükümetiyle kendimizi düşman, hasım görmüyoruz. Bu uçağın Rus uçağı olarak düşürülmesi diye bir şey söz konusu değil. Kimliği bilinmeden düşürülmüştür, angajman kuralları çerçevesinde. Üzüntü verici bir tablo ortaya çıkmıştır ama özür dileyeceği bir mesele değildir çünkü angajman kuralları çerçevesinde hareket etmiştir. Egemen bir devlet olarak gereğini yapmıştır. Siyasi ve askeri diyalogla çözülebileceğini düşünüyoruz. Zaten halkları rencide edici bir takım yaptırımların ortaya koyulması demek doğru olmaz. Duygusal davranıldığını düşünüyoruz. Her zaman B, C planı vardır Türkiye’nin. Türkiye kendi yolunu bulabilecek bir ülkedir bu durumlarda ama temennimiz krizin siyasi, askeri diyalog kanalları tam işletilerek çözülmesidir. Dün Dışişleri Bakanımız’ın Rus Dışişleri Bakanı Lavrov ile yaptığı görüşme de yeni bir aşama olabilir. Dolayısıyla bu çerçevenin üstünde çok fazla polemik konusu yapılacak mevzu değil” dedi.  

EREN BOZKURT – NURİ PİR
ADANA 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.