Tasarımlarıyla Öne Çıkan Saat Markaları Moda Saat Sitesinde

Altına İmza Attığımız Her Proje Geleceğe Yönelik Teminatımızdır

Bir çaresizlik ifadesi: Döver de sever de

Tek başına yemek yiyen erkeklerin ömrü kısalıyor

Avrupalı yönetici kadınlar Beyoğlu’nda biraraya geldi

Gündem 15 Kasım 2015
182 views

Avrupa’nın önde gelen kadın yönetici platformları arasında yer alan EWMD (European Women’s Management Development International Network), geleneksel olarak düzenlediği uluslararası konferansın 29’uncusunu Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde Point Otel’de gerçekleştirdi. Konferansa Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Müsteşarı, Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı François Bégeot’un yanı sıra Türkiye ve Avrupa’dan yaklaşık 150 kadın yönetici katıldı.

Konferansta konuşma yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın, “5 kişilik ailemde kıymetli eşim ve 3 kız çocuğum arasında azınlıkta bulunan bir erkek olarak, konferans konusuna katkıda bulunmak isterim” demesi salonda gülüşmelere neden oldu.

“KADINLARIN SORUNLARINI İŞ EKSENLİ DEĞERLENDİRMEK GEREKİR”
“Doğa kuralı değişmiyor, ancak iş dünyası dediğimizde doğanın kurallarına ek olarak yeni bir denklemler ağından bahsediyoruz” diyen Başkan Demircan, “Bu denklemler ağında dünyanın her tarafında kadınların sorunlar yaşadığını hepimiz biliyoruz. Ancak sorunu doğru teşhis edebilmek için, konuyu cinsiyetçilik temelinden çıkarıp iş eksenli değerlendirmeyi öncelemek gerekiyor” şeklinde konuştu.

“SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN KADINLARIN İNSİYATİF ALMASI GEREKİYOR”
Kadın sorunlarının çözümü için kadınların inisiyatif alması gerektiğini dilen getiren Demircan, “Eğitim ve mesleki eğitimde eşitsizlik, ücretlendirmede eşitsizlik, sosyal haklardan yararlanmada eşitsizlik, cinsel taciz, hamilelik, doğum, fiziksel farklılıklar, özveride bulunma zorluğu ve benzeri iş dünyasında kadınların yaşadığı problemler onların haytaların zorlaştırmaktadır. Ancak sosyolojiye, eğitime, toplumsal psikolojiye müracaat edilerek çözülebilecek sorunlar. Bu sorunların çözümü için kadınların inisiyatif alması ise hayati önem taşıyor” diye konuştu.

“2010 REFERANDUMDA ANAYASAYA KADINLARA AYRIMCILIK MADDESİ EKLENDİ”
Kadınların iş hayatlarında önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Başkan Demircan konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Türkiye’de, kadınların iş dünyasına katılım sorununu çözmek için, eğitim odaklı bir dizi proje üzerinde yaklaşık on yıldır çalışıyoruz. 2010 yılında yapılan referandum sonucunda, anayasamıza kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık maddesini ekledik. Kadınların iş dünyasına katılımı, problemlerinin çözümü, çalışma şartlarının düzeltilmesi için onlarca yasal düzenleme gerçekleştirdik. Birçok siyasal partimiz, kadının siyasal temsili için kadın kotası uygulaması yapıyor.” 

MEHMET BAŞA – SADIK KAHRAMAN

Etiketler: ,
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.